Our Governance

Our Corporate GovernanceISCA COUNCIL LEADS THE
INSTITUTE TO
 BECOME A 
GLOBALLY RECOGNISED 
ACCOUNTANCY BODY

Specifically, it oversees and guides the strategies to help ISCA become a globally recognised accountancy body, advance its members’ interests, as well as manage its risks and establish high standards of governance practices.

The Council meets seven times a year to review the Institute’s operational performance, and its effectiveness in implementing strategies and policies. 

Among their various roles, Council members provide expert opinions on financial management, sustainable corporate strategies and stakeholder relations. They also actively participate in ISCA’s committees and Council meetings.

 

DIVERSE COMPOSITION


We believe that having Council members who come from a diverse range of backgrounds adds to the group’s vibrancy and allows for better decision-making. This is especially pertinent in an uncertain and fast-evolving business landscape where fresh ideas are needed to overcome new challenges.  

ISCA Council members comprise leaders from the corporate sector, the public accounting profession and academia. These highly respected individuals bring to the table their expertise, wide-ranging experiences and  extensive industry networks.

To help rejuvenate the Council, the Institute has an ongoing initiative to draw in new talent into its ranks. To ensure it maintains its diversity, the Council inducts new members that include senior executives and accounting professionals.

Executive Committee 

The Executive Committee (EXCO) comprises the office bearers: President, Vice President, Treasurer and two other Council members as appointed by the Council and acts as the executive arm of the Council. EXCO exercises a general oversight of the initiatives, operational and financial matters of the Institute.

 

Audit Committee

The Audit Committee comprises three Council members, who are not office bearers, whose role is to ensure the integrity of the financial statements through its oversight of the Institute’s financial reporting process, its internal and external audit functions. In the course of discharging this role, the Audit Committee reviews the selection and appointment of external and internal auditors, the external and internal audit plans and the Institute’s risk management and internal control practices. The Committee also reviews significant findings arising from the audit and the annual financial statements prior to approval by the Council. The Committee is further able to investigate any matters within its purview, as it deems appropriate.

 

Nominations Committee 

The Nominations Committee assists the Council in sourcing and identifying candidates for internal and external appointments. It reviews and makes recommendations to the Council on the appointments to ISCA’s committees. 

*Click on the titles below to read more.  

Report of the Council

The Council has pleasure in presenting its 2014/2015 Annual Report and Accounts of the Institute for the year ended 31 December 2014.

 At the first Council meeting held in April 2014, the following Council members were elected as office bearers:

 

President

- Gerard Ee Hock Kim

Vice President

- R. Dhinakaran

Treasurer

- Ho Tuck Chuen
 
THE COUNCIL

The 2014/2015 Council held seven ordinary meetings from April 2014 to March 2015. Column A indicates
the number of Council meetings the member attended; column B shows the number of committees he/she sits on.

 

A

B

Chan Hon Chew

2

1

Frankie Chia Soo Hien

6

2

Michael Chin Sek Peng

5

1

Gerard Ee Hock Kim

7

3

Ho Tuck Chuen

5

4

Ho Yew Kee

6

6

Paul Lee Seng Meng

6

3

Lee Shi Ruh

4

1

Lee Wai Fai

7

1

Vincent Lim Boon Seng

7

2

Lim Kexin

5

1

Max Loh Khum Whai

3

3

Anthony Mallek

4

2

Ong Pang Thye

5

2

Pang Yang Hoong

(appointed on 3 June 2014)

5

2

R. Dhinakaran

5

2

Sim Hwee Cher

5

1

Tam Chee Chong

5

3

Tan Khoon Guan

5

1

Gillian Yeo Hian Heng 

(appointed on 3 June 2014)

4

2

List of Committee Members
Executive Committee

1.

Gerard Ee Hock Kim

President

2.

R. Dhinakaran

Vice President

3.

Ho Tuck Chuen

Treasurer

4.

Frankie Chia Soo Hien

 

5.

Max Loh Khum Whai

 
Nominations Committee

1.

Ho Yew Kee

Chairman

2.

Gerard Ee Hock Kim

 

3.

Ho Tuck Chuen

 

4.

Ernest Kan Yaw Kiong

 

5.

Steven Phan Swee Kim

 
Audit Committee

1.

Max Loh Khum Whai

Chairman

2.

Ho Yew Kee

 

3.

Paul Lee Seng Meng

 
Auditing and Assurance Standards Committee

1.

Yeoh Oon Jin

Chairman

2.

Shariq Barmaky

Deputy Chairman

3.

Chen Yiyi

 

4.

Foo See Liang

 

5.

Goh Kia Hong

 

6.

Keung Ching Tung

 

7.

Khor Boon Hong

 

8.

Hans Koopmans

 

9.

Kuan Cheng Tuck

 

10.

Lau Soo Ching
(Alternate: Bok-Tan Huey Fen)

 

11.

Lee Eng Kian

 

12.

Paul Lee Seng Meng

 

13.

Lee Sze Yeng

 

14.

Loh Lee Kim

 

15.

Mak Keat Meng

 

16.

Ng Kian Hui

 

17.

Ong Pang Thye

 

18.

Soh Gim Teik

 

19.

Tan Boon Siong

 

20.

Julia Tay

Observer from ACRA

21.

John Teo Woon Keng

 

22.

Toh Kim Teck

 
Banking & Finance Committee

1.

Leong Kok Keong

Chairman

2.

Lian Wee Cheow

Deputy Chairman

3.

Balwinder Singh Bagary

 

4.

Chow Khen Seng

 

5.

Ward Coombs

 

6.

Antony M Eldridge

 

7.

Ho Kok Yong

 

8.

Jek Lim

 

9.

Lim Lay Peng

 

10.

Lim Tze Chern

 

11.

Ong Ai Boon

 

12.

Ong Siew Mooi

 

13.

Tay Boon Suan

 

14.

Sandy Tee Chee Han

 

15.

Brian Thung Hock Lai

 
Board of Education and Examiners

1.

Gillian Yeo Hian Heng

Chairperson

2.

Cheung Pui Yuen

 

3.

Ho Yew Kee

 

4.

Ong Chai Yan

 

5.

Pang Yang Hoong

 

6.

Sarjit Singh

 

7.

Patricia Tan Mui Siang

 
Community, Social & Sports Advisory Panel

1.

Vincent Lim Boon Seng

Chairman

2.

Zahabar Ali

 

3.

Philip Aw Vern Chun

 

4.

Anna Chen Heung Kwan

 

5.

Cheng Weng Hong

 

6.

Esther Chng

 

7.

Chua Siong Teck

 

8.

Khoo Shee Fei

 

9.

Helen Lee Lai Ken

 

10.

Lee Puay Hien

 

11.

Ong Lei Lian

 

12.

Eleana Tan Sze Ying

 

13.

Yoong Ee Chuan

 
CFO Committee

1.

Jeann Low Ngiap Jong

Chairperson

2.

Chan Hon Chew

Deputy Chairman

3.

Chay Yee Meng

 

4.

Chia Nam Toon

 

5.

Goh Geok Cheng

 

6.

Danny Heng Hock Kiong @ Heng Hang Siong

 

7.

Lee Shi Ruh

 

8.

Lee Wai Fai

 

9.

Anita Ler

 

10.

Vincent Lim Boon Seng

 

11.

Lelaina Lim Siew Li

 

12.

Tommy Loke Hip Meng

 

13.

Anthony Mallek

 

14.

Ng Eng Kiat

 
Corporate Finance Committee

1.

Roger Tay Puay Cheng

Chairman

2.

Chan Yew Kiang

 

3.

Chay Yiowmin

 

4.

Robin Chin

 

5.

Ho Kim Wai

 

6.

Rebekah Khan

 

7.

Mah Kah Loon

 

8.

Ng Jiak See

 

9.

Tan Tiong Heng

 

10.

Tan Tze Gay

 
Corporate Governance Committee

1.

R. Dhinakaran

Chairman

2.

Ho Tuck Chuen

Deputy Chairman

3.

El'fred Boo Hian Yong

 

4.

Basil Chan

 

5.

Cheng Weng Hong

 

6.

Anthony Cheong Fook Seng

 

7.

Chow Kam Wing

 

8.

Foo See Liang

 

9.

Andy Gan Lai Chiang

 

10.

Ho Yew Kee

 

11.

David Leow

 

12.

Irving Low

 

13.

Seah Gek Choo

 
Ethics Committee

1.

Kwok Wui San

Chairman

2.

Sajjad Akhtar

 

3.

Patrick Ang Peng Koon

 

4.

David Gerald

 

5.

Uantchern Loh

Observer

6.

Anthony Mallek

 

7.

Ong Bee Yen

 

8.

Tan Seng Choon

 

9.

Julia Tay

Observer

Financial Reporting Committee

1.

Chua Kim Chiu

Chairman

2.

Nagaraj Sivaram

Deputy Chairman

3.

Shariq Barmaky

 

4.

Cheng Ai Phing

 

5.

Susan Foong Chooi Chin

 

6.

Peter Jacob

 

7.

Keoy Soo Earn

 

8.

Irene Khoo

 

9.

Reinhard Klemmer

 

10.

Kok Moi Lre

 

11.

Thanabalan Ladamuthu

 

12.

Mikkel Bilyk Larsen

 

13.

Lee Eng Kian

 

14.

Lim Chu Yeong

 

15.

Eric Lim Jin Huei

 

16.

Lim Jit Soon

 

17.

Loh Ji Kin

 

18.

Low Kin Yew

 

19.

Ng Joo Khin

 

20.

Sim Hwee Cher

 

21.

Paul Tan

 

22.

Tan Boon Siong

 

23.

Kenny Tan Choon Wah

 

24.

Tan Seng Choon

 
Financial Statements Review Committee

1.

Cheng Ai Phing

Chairperson

2.

Kok Moi Lre

Deputy Chairperson & Sub-Committee Chair

3.

Tan Swee Ho

Deputy Chairman & Sub-Committee Chair

4.

Esther Bay Choon Huay

 

5.

Chan Yew Kiang

 

6.

Victor Chang Fook Kay

 

7.

Chen Voon Hoe

 

8.

Yvonne Chiu Sok Hua

 

9.

Choo Eng Beng

 

10.

Goh Swee Hong

Sub-Committee Chair

11.

Michael Kee Cheng Kong

 

12.

Adrian Koh Hian Yan

 

13.

Simon Christopher Lambert

 

14.

David Anthony Leaver

Sub-Committee Chair

15.

Lee Eng Kian

 

16.

Paul Leow Chung Chong Yam Soon

 

17.

Andrew Lim Ann Loo

 

18.

Philip Ling Soon Hwa

 

19.

Peter Low Eng Huat

 

20.

Ng Hock Lee

 

21.

William Ng Wee Liang

 

22.

Ken Ong Beng Lee

 

23.

Poon Yew Wah

 

24.

Mohamad Saiful Saroni

 

25.

Soh Lin Leng

 

26.

Adrian Tan Khai Chung

 

27.

Tay Guat Peng

 

28.

Joseph Toh Kian Leong

Sub-Committee Chair

29.

Michael Tsia Chee Wah

 

30.

James Xu Jun

Sub-Committee Chair

Information Technology Services Advisory

1.

Yoong Ee Chuan

Chairman

2.

Benjamin Chiang Wing Wai

 

3.

Philip Kwa Teow Huat

 

4.

Jessie Leow Mei Ling

 

5.

Lyon Poh Leong Yeow

 

6.

Siah Weng Yew

 

7.

Danny Yap Choh Tat

 
Insolvency Practices Committee

1.

Bob Yap Cheng Ghee

Chairman

2.

Andrew Grimmett

Deputy Chairman

3.

Abuthahir Abdul Gafoor

 

4.

Chan Yee Hong

 

5.

Angela Ee

 

6.

Kon Yin Tong

 

7.

Leow Quek Shiong

 

8.

Sam Kok Weng

 
Insurance Committee

1.

Woo Shea Leen

Chairperson

2.

Lau Kam Yuen

Deputy Chairman

3.

Alistair John Chamberlain

 

4.

Giam Ei Leen

 

5.

Jeffrey Lowe Hong Check

 

6.

Jason Neo Choong Hua

 

7.

Rina Tan Bee Hong

 

8.

Yap Swee Gek

 
IS Chartered Accountant Journal Editorial Advisory Panel

1.

Gerard Ee Hock Kim

Chairman

2.

Tan Hun Tong

Deputy Chairman

3.

Cheng Nam Sang

 

4.

Ho Tuck Chuen

 

5.

Edmund Keung Ching Tung

 

6.

Paul Lee Seng Meng

 

7.

Luke Lim

 
Membership Committee

1.

Ho Yew Kee

Chairman

2.

Rick Chan Hock Leong

 

3.

Ho Kuen Loon

 

4.

Ong Pang Thye

 

5.

Tam Chee Chong

 

Public Accounting Practice Committee

1.

Frankie Chia Soo Hien

Chairman

2.

Michael Chin Sek Peng

Deputy Chairman

3.

Raymond Chan Tuck Chee

 

4.

Francis Chin Yoke Lan

 

5.

Derek How Beng Tiong

 

6.

Eleanor Lee Kim Lin

 

7.

Lim Yeong Seng

 

8.

Terence Ng Chi Hou

 

9.

John Tan Hon Chye

 

10.

Tan Khoon Guan

 

11.

Denis Allen Usher

 

Young Professionals Advisory Committee

1.

Lim Kexin

Chairperson

2.

Chris Loh Yu Jun

Deputy Chairman

3.

Malcolm Heng Yeow Teck

 

4.

Aanault Lee Chuan Feng

 

5.

Lee Yean Ting

 

6.

Vivian Li Pei Wen

 

7.

Allysia Ling Bee Yen

 

8.

Alton Neo Chun How

 

9.

Dominique Tan Chin Soon

 

10.

Tam Chee Chong

 

11.

Kelvin Teo

 

ISCA Integrated Reporting <IR> Steering Committee

1.

Ernest Kan Yaw Kiong

Chairman

2.

Willie Cheng

 

3.

Chng Lay Chew  

 

4.

David Gerald

 

5.

Ho Yew Kee

 

6.

Mikkel Larsen

 

7.

Max Loh Khum Whai

 

8.

Uantchern Loh

 

9.

Ong Pang Thye

(alternate: Geoff R Wilson)

 

10.

Pang Yang Hoong

 

11.

Kenneth Yap

 

12.

Gillian Yeo Hian Heng

 

13.

Yeoh Oon Jin

 
Singapore Institute of Accredited Tax Professionals Board

1.

Gerard Ee Hock Kim

Chairman

2.

Tan Boen Eng

Deputy Chairman

3.

Eng-Tay Geok Lee

 

4.

Fang Fang

 

5.

Khoo Ho Tong

 

6.

Low Hwee Chua

 

7.

Low Weng Keong

 

8.

Latha Mathew

 

9.

Albert Ng

 

10.

Simon Poh

 

11.

Sum Yee Loong

 

12.

Tan Kay Kheng

 

13.

Tay Hong Beng

 

14.

Chris Woo

 

15.

Yee Fook Hong

 
Investigation & Disciplinary Panel

The Investigation and Disciplinary Panel comprises Members and Lay Persons for the purpose of enabling the constitution of an Investigation Committee, a Disciplinary Committee or an Appeal Committee. During the year, the following members from the Investigation and Disciplinary Panel were appointed to either an Investigation Committee or a Disciplinary Committee to investigate a complaint or to formally hear a complaint respectively.

Members

1.

Bill Bowman

 

2.

Cheong Mun Hong

 

3.

Vivienne Chiang Kok Ying

 

4.

Robin Chin Sin Beng

 

5.

Goh Kia Hong

 

6.

Michael Heng Yeow Meng

 

7.

Khoo Teng Aun

 

8.

Leow Quek Shiong

 

9.

Lisa Liew Geok Bee

 

10.

Lim Yeong Seng

 

11.

Lo Wei Min

 

12.

Loo Wen Lieh

 

13.

Luar Eng Hwa

 

14.

Sivaram Nagaraj

 

15.

Ong Sim Ho

 

16.

Saw Meng Tee

 

17.

Tan Kuang Hui

 

18.

Tan Tiong Heng

 

19.

Kelvin Tan Wee Peng

 

20.

Tang Shiuh Huei

 

21.

Teo Cheow Tong

 

22.

Wong Sook Yee

 

23.

Yang Ching Chao

 

24.

Bob Yap

 
Lay Persons

25.

David Chung

Architect

26.

Ashvinkumar Kantilal

Architect

27.

Lee Chow Soon

Lawyer

28.

Daniel Lee Hsien Chieh

Doctor

29.

Seah Chee Huang

Architect

30.

Tan Chong Huat

Lawyer

31.

Priscilla Tan Gopalan

Lawyer

32.

Tan Shao Yen

Architect

33.

T Thirumoorthy

Doctor

34.

Wong Chiang Yin

Doctor